Benim Rembrandt’ım (Mijn Rembrandt)
Benim Rembrandt’ım (Mijn Rembrandt)
Oeke Hoogendijk
2019
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.1 IMDB Puanı 181 Görüntülenme

Benim Rembrandt’ım (Mijn Rembrandt)

Özellikle bir sanat tutkunuysanız soluksuz bir şekilde izleyeceğiniz My Rembrandt isimli dublajlı bu olağan üstü belgeselde büyük deha ve hem zamanının hem de şimdinin büyük ustası Rembrandt Harmenszoon van Rijn’in inanılmaz ve tartışılmaz eserlerini yeniden tanıyacak ve ustanın resim tekniği karşısında hayrete düşmekten kendinizi alamayacaksınız. Rembrandt Harmens
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Özellikle bir sanat tutkunuysanız soluksuz bir şekilde izleyeceğiniz My Rembrandt isimli dublajlı bu olağan üstü belgeselde büyük deha ve hem zamanının hem de şimdinin büyük ustası Rembrandt Harmenszoon van Rijn’in inanılmaz ve tartışılmaz eserlerini yeniden tanıyacak ve ustanın resim tekniği karşısında hayrete düşmekten kendinizi alamayacaksınız. 


  Rembrandt Harmenszoon van Rijn, 1606 yılında Cornelia ve Harmen Gerritsz çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Hollanda, Leiden’de doğan Rembrandt iyi bir çocukluk geçirmiştir çünkü babası zaten varlıklı bir değirmencidir. Sıkıntı çekmeden büyüyen Rembrandt’ın yetişkinlik yaşantısı ise ölümler ve acılarla dolu bir şekilde geçmiştir. 


  Rembrandt evlendikten sonra Rombertus ile annesinin adını verdiği Cornelia isimli çocukları henüz ikisi de bir yaşına gelmeden ölmüştür. Sonrasında yine annesinin adını verdiği kızı doğmuştur ancak küçük Cornelia’da bir haftasını doldurmadan ölür. Bu olaylar henüz tazeyken yaklaşık bir yıl sonra ise büyük ustanın annesi ölmüştür. 1641 yılında ise sonunda Titus adını verdikleri oğulları dünyaya gelir ve oğlunun yaşamasına rağmen bu sefer Rembrandt doğum sonrası semptomları yüzünden eşini kaybeder. Sonrasında sonu oldukça kötü biten bir ilişki yaşayan Rembrandt bu defa da evine bakıcı olarak aldığı genç Hendrickje Stoffels ile bir ilişkiye başlamıştır ve ondan da sonunda adını Cornelia koyduğu bir kızı olmuştur. Ancak bu ilişki duyulduğu zaman kilise Hendrickje’yi günah işlediği ve bir adamla evli olmadan yaşadığı için aforoz etmiştir. Buna rağmen ilişkileri devam etmiştir ancak bu sefer de maddi zorluklar başlamıştır ve Rembrandt iflas etmiştir. 


  Tüm bu olayların ardına ise Rembrandt önce Hendrickje sonrasında ise oğlu Titus’u gömmek zorunda kalmıştır. Bu olayların bu denli hızlı gelişmesi ve büyük ustanın bu olanlar karşısındaki gerçek ruh hali ise sadece tablolarında kendisini belli etmiştir ve Rembrandt en değerli ve en eşsiz eserlerini işte bu dönemde resmetmiştir. Rembrandt daha erken dönem çalışmalarında ışığı bol miktarda kullanırken bu son dönemlerinde siyah renge ve gölgelere daha çok önem vermiş ve elinde olmadan da yaşadığı acıları tuvale aktarmıştır.


   

  Diğer Adları:

  My Rembrandt

  Yayın Tarihi:

  06 Ocak 2021

  Senaryo:

  Oeke Hoogendijk

  Yorumlara kapalı!