Detroit (Detroit)
Detroit (Detroit)
Kathryn Bigelow
2017
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.3 IMDB Puanı 245 Görüntülenme

Detroit (Detroit)

Detroid’de polisin ırkçı tavrına ve yaptıkları haksızlıklara bir tepki olarak başlayan ve sonunun bir ayaklanmaya dönüşmesi asla beklenmeyen bir polis hatası ve haksızlığının Amerika tarihine geçecek devasa olaylar zincirinin ele alındığı Detroit isimli 4k formatlı filmde Kathryn Bigelow yapımın yönetmen koltuğundaki isimdir. Mark Boal ise filmin senaristliğini üstlenmektedir.
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Detroid’de polisin ırkçı tavrına ve yaptıkları haksızlıklara bir tepki olarak başlayan ve sonunun bir ayaklanmaya dönüşmesi asla beklenmeyen bir polis hatası ve haksızlığının Amerika tarihine geçecek devasa olaylar zincirinin ele alındığı Detroit isimli 4k formatlı filmde Kathryn Bigelow yapımın yönetmen koltuğundaki isimdir. Mark Boal ise filmin senaristliğini üstlenmektedir. Bu korkunç olayları beyaz perdeye aktaran oyuncu kadrosu ise Algee Smith, John Boyega ve Anthony Mackie’dir.


  1967 yılının haziran ayında bir grup siyahî ve beyaz insanın eğlencelerinin polis baskını yüzünden hastanede bitmesi ve başlarına gelen korkunç şiddet olayının ardına halktan gelen tepkilerin durdurulamaması ve sonunda da tepkilerin sokağa taşması ile halkın galeyana gelmesi ve polisin uzun zamandır yaptığı haksızlıklara ve ırkçı eylemlere tepki göstermek istemeleri ile başta basit bir baskın ile başlayan ve polisin aşırılığı ve ırkçılığı yüzünden sonunda 43 kişinin ölümü ile sonuçlanan halk isyanı da başlamış olur.


  Polis yaptığı baskında beş siyahî adamı ve iki beyaz kadını bir arada gördüklerinde içlerinde bulunan ırkçı dürtülerini bastıramazlar ve hiçbir suçları olmayan bu yedi kişiyi feci şekilde döverek hastanelik ederler. Ortada herhangi gerçek bir suç yoktur ve polis basit bir şakayı abartmayı seçmiştir. Kısa sürede gerçekleştirdikleri bu haksız eylem hem beyaz hem de siyahî halkın korkunç bir şekilde tepki vermelerine neden olmuştur. Gruptaki iki kız diğer beş erkekten ikisi ile arkadaştır, diğerleri ise sadece bu arkadaş grubunun üyeleridir ve polis bu durumu hazmedemez. Sonunda facia ile son bulan grubun intikamını ise beş blokluk Detroit halkı alacaktır! 


  Tüm bu olaylar polisin gençlere basit bir şekilde sözlü uyarı vermeleri ile önlenebilecekken neden polisler aşırı şiddeti seçmişlerdir? Polisleri gençlere bu denli şiddet uygulamaya iten olay neydi? Bu korkunç ayaklanma sonrasında binden fazla kişinin de yaralanmış olduğu bu olayın ardına Amerika yasalarında bir değişim olmuş muydu? 


   

  Diğer Adları:

  Detroit

  Yayın Tarihi:

  04 Ağustos 2017

  Senaryo:

  Mark Boal

  Ödüller:

  4 ödül & 21 Adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?