Don Kişot (Don Quixote)
Don Kişot (Don Quixote)
Terry Gilliam
2018
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
6.4 IMDB Puanı 171 Görüntülenme

Don Kişot (Don Quixote)

Alonso Quijano çoktan orta yaşı geçmesine hatta ellili yaşlarını bile aşmasına rağmen son zamanlarda kafayı şövalye hikâyeleri ile bozmaya başlamıştır. Alonso sürekli olarak şövalyeler hakkındaki kitapları okumakta, okuduğu hikâyelere de hayran kalmaktadır. Alonso’nun okuduğu şövalye hikâyelerinde hep genç ve yakışıklı bir şövalye vardır ve bu şövalye hep güzel bir kadının aşkına, aşması gereke
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Alonso Quijano çoktan orta yaşı geçmesine hatta ellili yaşlarını bile aşmasına rağmen son zamanlarda kafayı şövalye hikâyeleri ile bozmaya başlamıştır. Alonso sürekli olarak şövalyeler hakkındaki kitapları okumakta, okuduğu hikâyelere de hayran kalmaktadır. Alonso’nun okuduğu şövalye hikâyelerinde hep genç ve yakışıklı bir şövalye vardır ve bu şövalye hep güzel bir kadının aşkına, aşması gereken devasa bir zorluğa ve yanında da ona hep sadık bir hizmetkâra sahiptir. 


  Dublajlı ve 4k formatlı halde sunduğumuz, 2015 yapımı Don Quixote  isimli bu ölümsüz eserde, La Mancha b��lgesinde yaşayan Alonso uzun bir süre önce emekli olmuş bir asilzadedir ve son dönemlerde kitap okumaktan başka bir eğlencesi de kalmamıştır. Bu durumu biraz abartan Alonso özellikle de şövalye kitaplarını okumakta ve onlara olan hayranlığını da gizleyememektedir. Ama bu şövalyelik hevesi aklını kaçırmasına neden olmuştur ve şimdi Alonso kendi aklında bir şövalyedir ve aşması gereken dev düşmanları bulunmaktadır. Bu dev düşmanlara gidebilmesi için de hemen dedesinden kalma savaş aletlerini kuşanmıştır ve bu dev düşmanları bulmak için yola koyulmuştur. 


  Alonso köyde atıyla bu dev düşmanları bulmak için yola çıktığında komşusu Sancho Panzayı gördüğünde çok sevinir. Çünkü bir şövalyenin bir yavere ihtiyacı olduğunu bilmektedir ve Sancho Panzada tam aradığı gibi bir yaverdir. Onu bu dev görevin sonunda bölge valisi yapacağına inandırdıktan sonra bu önemli göreve Alonso ve Sancho Panza birlikte devam ederler. Yolda bir köylü kızı gören ve hemen duran Alonso kıza onu ne denli sevdiğini haykırır ve onun için geri döneceğini bile söyler. Şövalyelik yolunda atını, aletlerini, yaverini ve sevgilisini tamam eden Alonso devlerle olacak büyük savaşına doğru durmaksızın yola koyulur. Miguel de Cervantes y Saavedra’nın dillere destan kitabından uyarlanmış olan bu filmde ise macera, komedi, dram ve elbette savaşta işte bundan sonra başlar. Alonso kılıcını çekmiştir ve durmaksızın kendi elleriyle inşa ettiği kaderine doğru ilerlemektedir. 


   

  Diğer Adları:

  The Man Who Killed Don Quixote

  Yayın Tarihi:

  19 Mayıs 2018

  Senaryo:

  Terry Gilliam, Tony Grisoni, Miguel de Cervantes y Saavedra

  Ödüller:

  4 ödül & 7 Adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?