Jumanji 1
Jumanji 1
Joe Johnston
1995
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.0 IMDB Puanı 207 Görüntülenme

Jumanji 1

Jumanji 1995 yılında vizyona giren Amerikan macera ve komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini Kutsal Hazine Avcıları, Roket Adam ve Ekim Düşü filmlerinde yönetmenlik ve görsel efekt sorumlusu olan ve en iyi görsel efekt dalında Oscar Akademi Ödülü sahibi Joe Johnston yapmaktadır. Filmin Chris Van Allsburg’un kitabından esinlenilmiş senaryosunu ise Jonathan Hensleig, Greg Taylor ve Jim Strain yaz
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Jumanji 1995 yılında vizyona giren Amerikan macera ve komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini Kutsal Hazine Avcıları, Roket Adam ve Ekim Düşü filmlerinde yönetmenlik ve görsel efekt sorumlusu olan ve en iyi görsel efekt dalında Oscar Akademi Ödülü sahibi Joe Johnston yapmaktadır. Filmin Chris Van Allsburg’un kitabından esinlenilmiş senaryosunu ise Jonathan Hensleig, Greg Taylor ve Jim Strain yazmıştır. Jonathan Hensleig daha önce Armageddon, Punisher, Aziz ve Zor Ölüm filmlerinin senaryosunu kaleme almıştır. 


  Film doğa üstü bir masa oyununun vahşi ormanlardan şehir hayatına canlılar getirmesini konu almaktadır. 1969 yılında Alan Parrish (Robin Williams) adında bir çocuk arkadaşı Sarah Whittle (Bonnie Hunt) ile bu oyunu oynarken oyunun içine hapsolur. 26 yıl sonra Judy (Kirsten Dunst)  ve Peter (Bradlet Pierce) adlı iki kardeş oyunu bulur ve farkında olmadan oyunu oynamaya başlarlar. Oyunun kurallarında oyun bittiğinde bütün olanların düzeleceği yazmaktadır. 


  Oyunu oynamaya başladıklarında attıkları her zar ile bulundukları Dünya’ya bir orman hayvanı gelmektedir. Judy ilk zarı attığında oyundan devasa sivri sinekler çıkmaya başlar ve camdan uçup giderler. Peter zarları attığında ise mutfakta çılgına dönmüş maymunlar belirir. Judy kurallarda her şeyin normale dönmesi için oyunun bitmesi gerektiği yazdığını hatırlatır ve oyuna devam ederler. Attığı zar 5 geldiğinde evde bir aslan ve yetişkin bir adam belirir. Bu adam 1969’da oyunun içine çocukken hapsolan Alan Parrish’tir. Evden dışarı panikle koştuğu sırada polis memuru Carl ile karşılaşır. Carl ondan kimliğini göstermesini istediği sırada ise mutfaktaki maymunlar arabasını çaldığı için onların peşinden koşmaya başlar.


  Alan ailesinin Parrish ayakkabı fabrikasını bulmaya çalışmaktadır. Ailesini orada bulacağını ummaktadır fakat ailesi o kaybolduğunda bir yıkıma uğramış ve işleri batmıştır. Babası Sam (Jonathan Hyde) oğlunu bulmak için tüm enerjisini ve parasını kullanmıştır ve bu yolda hayatını kaybetmiştir. Eve dönüp oyunu bitirmeye karar verir. Oyunun kurallarına göre oyun sıra ile oynanmalıdır ve bir oyuncu eksiktir. Alan ile birlikte oyunun içinde kaybolan Sarah’ı bulmaları gerekmektedir çünkü sıra onun sırasıdır. Eskiden Sarah’ın yaşadığı eve giderler fakat o eve artık bir büyücünün taşındığını öğrenirler. Daha sonrasında ise o evdeki büyücünün Sarah olduğunu fark ederler ve onu oynamaya ikna edip bitirmeye çalışacaklardır.

  Diğer Adları:

  Jumanji

  Yayın Tarihi:

  15 Aralık 1995

  Senaryo:

  Jonathan Hensleigh, Greg Taylor, Jim Strain

  Ödüller:

  4 ödül & 11 Adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?