Şarlatan (Charlatan)
Şarlatan (Charlatan)
Agnieszka Holland
2020
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
6.8 IMDB Puanı 521 Görüntülenme

Şarlatan (Charlatan)

Jan Mikolášek herkes tarafından bir şifacı ve hatta bir inanç şifacısı olarak tanınmaktaydı. Mikolášek dünyanın çok zorlu dönemlerinde bu mesleğini icra etmeye çalışmakta olan bir adamdır. Mikolášek öncelikle Nazi İşgali döneminde mecburen Naziler için çalışmak zorunda kalmış ve savaş sonrasında da komünist taraflar için çalışmalarına devam etmiştir. Fakat Mikolášek’in hayatını alt üst eden asl
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Jan Mikolášek herkes tarafından bir şifacı ve hatta bir inanç şifacısı olarak tanınmaktaydı. Mikolášek dünyanın çok zorlu dönemlerinde bu mesleğini icra etmeye çalışmakta olan bir adamdır. Mikolášek öncelikle Nazi İşgali döneminde mecburen Naziler için çalışmak zorunda kalmış ve savaş sonrasında da komünist taraflar için çalışmalarına devam etmiştir. Fakat Mikolášek’in hayatını alt üst eden aslıl müşterisi Çek Cumhurbaşkanı, Antonín Zápotocky olmuştur. Çünkü bir dönem boyunca Antonín Zápotocky’nin hastalığını tedavi eden ancak sonunda onu kurtaramayan Mikolášek komünist parti tarafından bir hain ve şarlatan olarak yargılanacaktır. 


  Jan Mikolášek’in hayatını beyaz perdeye taşıyan ve dublajı ile 4k formatında Şarlatan ismiyle izleyeceğiniz filmde, Jan Mikolášek normal bir hayatın çok daha ötesinde yaşayan bir şifacıydı. Çok zeki bir adam olan Mikolášek bir Çek vatandaşı olmasına rağmen çoğu zaman istemediği kişiler tarafından da çalışmak zorunda kalmış ve özel hayatı da çok çalkantılı olan bir şifacıdır. 


  Mikolášek özellikle Nazi döneminde Almanlar için çok büyük çalışmalar yapıp birçok sorunlarını çözerken aynı işini yine savaş sonrasında komünist dönem partisi için sürdürmeye devam etmek zorunda bırakılmıştır. Aslında Mikolášek ne zengine, ne fakire, ne üst düzeye, ne de sıradan vatandaşa farklı davranmaması ile tanınmaktadır ve Mikolášek işinde gerçekten dönemin bir numarasıdır. Fakat en değerli hastası Çek Cumhurbaşkanı, Antonín Zápotocky’yi kurtaramaması sonucu bir zamanlar çok sevilen Mikolášek halkın gözünde bir hain ve bir şarlatan olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Cumhurbaşkanının ölümü ardına parti üyeleri Mikolášek’i yi bir dizi teste tabi tutarlar ve onun gerçek bir şifacı mı yoksa gerçek bir şarlatan olduğunu kanıtlamaya çalışırlar. Parti üyeleri Mikolášek için birbirinden imkânsız gibi görünen testleri hazırladıklarında Mikolášek bu testleri en ufak bir ter belirtisi dahi olmadan hem de hepsini başarı ile geçtiğinde işler giderek değişmeye başlar. Acaba Mikolášek gerçek bir şifacı mıydı, yoksa işini çok ama çok iyi bilen üst düzey bir şarlatan mıydı?


   

  Diğer Adları:

  Charlatan

  Yayın Tarihi:

  23 Temmuz 2021

  Senaryo:

  Marek Epstein, Martin Sulc, Jaroslav Sedlácek

  Ödüller:

  6 ödül & 22 Adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?