Trüf Avcıları (The Truffle Hunters)
Trüf Avcıları (The Truffle Hunters)
Gregory Kershaw, Michael Dweck
2020
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.3 IMDB Puanı 171 Görüntülenme

Trüf Avcıları (The Truffle Hunters)

Gregory Kershaw ve Michael Dweck, The Truffle Hunters belgeselinin hem yönetmenleri hem de senaristleridir ve belgesel için seçtikleri konu ise oldukça ilginç bir konudur. İkili belgeselleri için mantar avcılığı konusunu seçmişlerdir ancak bu sıradan bir mantar toplama işi değildir. Bu dünyaca ünlü Alba mantarının hikâyesidir. Alba mantarları sadece İtalya’nın orma
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Gregory Kershaw ve Michael Dweck, The Truffle Hunters belgeselinin hem yönetmenleri hem de senaristleridir ve belgesel için seçtikleri konu ise oldukça ilginç bir konudur. İkili belgeselleri için mantar avcılığı konusunu seçmişlerdir ancak bu sıradan bir mantar toplama işi değildir. Bu dünyaca ünlü Alba mantarının hikâyesidir. 


  Alba mantarları sadece İtalya’nın ormanlık arazilerinde ve yine sadece kış mevsiminde yetişmekte olan çok özel ve pahalı bir mantardır. Bu mantar yapay olarak yetiştirilemez ve sadece tabiatta ve bu bölgede ve sadece bu zamanlar ve yine sadece yerin altında özgürce yetişen bir mantardır. Bu denli değişik ve nadide bir mantar asla normal çiftçiler tarafından bulunup toplanacak bir mantar değildir. Bu iş için çocukluklarından bu yana yetiştirilen ve mantar avcısı ismini alan kişiler vardır. Bu belgesel ise oldukça yaşlanmış olan iki mantar avcısının hikâyesini anlatmaktadır. 


  Bu mantar avcıları tüm hayatları boyunca sadece bu mantarı bulmak için eğitilirler ama bu mantar için eğitilenler sadece mantar avcıları değildir. Avcıların özel av köpekleri de sadece bu mantar için uzun yıllar eğitilirler ve burunları da mantarın kokusuna hassas haldedir. Yüzlerce metre öteden hem de toprağın altında olan mantarı bulan köpekler de bunun için ödüllendirilirler. Dünya çapında büyük bir piyasası olan ve çok büyük paraların döndüğü Alba mantarı pazarında milyonlarca dolar konuşur. Çünkü Alba mantarı yetiştirilemez, sadece doğada vahşi olarak yetişir, kış mevsiminde ve İtalya’nın belirli bölgelerindeki ormanlarda ve tek tek bulunur. Asla bir tanende fazla mantar aynı yerde bulunmaz ve bir tane mantarı bulmak bile günler hatta haftalar alabilir. 


  İşte bu nedenledir ki Alba mantarının 28 gramı yaklaşık 240 dolardır ve bir kilosu ise 6 – 7 bin dolar arasında değişmektedir. Sadece zengin kesim için toplanan bu mantarlar süper lüks restoranlarda kalburüstü müşterilerine özel olarak hazırlanır ve içinde bu mantardan belirli gramajda bulunan bir tabak ise en az 200 dolardan müşterilere sunulur.

  Diğer Adları:

  The Truffle Hunters

  Yayın Tarihi:

  12 Mart 2021

  Senaryo:

  Michael Dweck, Gregory Kershaw

  Ödüller:

  6 ödül & 19 Adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?