Yıldırım Harekâtı (Thunderball)
Yıldırım Harekâtı (Thunderball)
Terence Young
1965
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.0 IMDB Puanı 340 Görüntülenme

Yıldırım Harekâtı (Thunderball)

Türkçe dublajını da siz Bond severler için eklemiş olduğumuz Yıldırım Harekatı adıyla da bilinen ve orijinal adı Thunderball olan 1965 yapımı film, aksiyon, macera ve gerilim filmidir. Filmin yönetmenliğini Terence Young yapmıştır. Filmin senaryosunu Richard Maibaum, John Hopkins ve Jack Whittingham yapmıştır.SPECTER operatörü olan Emilio Largo, bir eğitim tatbikat
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Türkçe dublajını da siz Bond severler için eklemiş olduğumuz Yıldırım Harekatı adıyla da bilinen ve orijinal adı Thunderball olan 1965 yapımı film, aksiyon, macera ve gerilim filmidir. Filmin yönetmenliğini Terence Young yapmıştır. Filmin senaryosunu Richard Maibaum, John Hopkins ve Jack Whittingham yapmıştır.


  SPECTER operatörü olan Emilio Largo, bir eğitim tatbikatı anında Kraliyet Hava Kuvvetlerinden (RAF) olan Avro Vulcan stratejik jet bombardıman uçağı tarafından iki adet atom bombası kaçırır ve NATOyu fidye için tutma amacıyla bir plan tasarlar.


  Largonun planlarını kolaylaştırma amacıyla SPECTRE ajanı olan Kont Lippe, bombaların çalınmasını denetleme amacıyla Angelo Palazziyi işe alır ve daha sonra SPECTER ajanı olan Fiona Volpenin yardımı ile tatbikatta yardımcı olmuş olan Fransız Hava Kuvvetleri pilotu François Dervalin kendi yüzüne uyabilecek şekilde yüzünü cerrahi yöntemle değiştirmesini sağladı.


  Volpe ve Palazzi, Shrublands isimli sağlık tesisinde kaldıkları sürede gerçek Dervali öldürürler, fakat ikincisi onlardan daha fazla para talep eder. Volpe, sadece operasyonlara devam etmeleri için razı olur. Planın ardından ise Palazzi bombacıyı başarılı şekilde oradan kaçırır, mürettebatı öldürür ve sonrasında Bahamalardaki sığ sulara indirir. Bombalar kendi adamları tarafından kurtarılmaktayken, Largo Palazziyi, SPECTRE ile yapmış olduğu orijinal anlaşmayı bozduğu sebebiyle öldürür.


  İngiliz gizli ajanı olan James Bond, önceki görevlerinden birinden sonra Shrublandsde toplanır, Lippenin varlığının farkına varır ve Dervalin cesedini bularak onu gözlem altında tutar. Londraya acil olarak geri çağırılmasının ardından Bond, müdahale etmeye çalışması sebebiyle kendini Lippe tarafından hedef haline gelmiş olarak bulur. Kendisini savunamadan önce Volpe, Largonun planını tehlikeye atması sebebiyle Lippeyi öldürür. 


  Londraya geri döndüğü zaman, Bond, bombaların çalınmasından sonra, ABD ya da Birleşik Krallıkta olan büyük şehrin yedi gün içerisinde SPECTREye 100 milyon sterlin ödemediği anda yok olacağı konusunda bilgilendirir ve sonra, 00 ajanlarının yüksek alarma geçirilmiş olduğunu öğrenir.


  Görevi ile ilgili olarak M ile görüşüyorken, Bond, Dervali ana brifinglerde ajanlara verilmiş olan fotoğraf sayesinde tatil köyünde bulmuş olduğu ceset olduğunu anladıktan sonra, Dervalin kız kardeşi olan Domino ile bağlantı kurma amacıyla Bahamalar, Nassauya atanması ricasında bulunur...

  Diğer Adları:

  Thunderball

  Yayın Tarihi:

  22 Aralık 1965

  Senaryo:

  Richard Maibaum, John Hopkins, Jack Whittingham

  Ödüller:

  1 Oscar Kazandı. 5 dül & 5 adaylık. total

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?